Stefane, jak velký měl podle Covid dopad hodinářství?
Záleží, z jakého úhlu se na to budeme dívat. Velké značky měly na začátku pandemie poměrně velký propad, protože byly všechny prodejny zavřeny. Postupem času se však zotavily, protože zákazníci měli tendenci nakupovat online.
Obecně lze říci, že odvětví a zejména pak nezávislé značky z pandemie profitovaly. Hodinářští nadšenci měli více času intenzivněji se věnovat našemu odvětví a hlouběji pronikli do nezávislé scény. Zároveň fáze nízkých nebo záporných úrokových sazeb centrálních bank podpořila náš průmysl. Lidé raději investovali své peníze do krásných hodinek, než aby je nechali v bance. To se v současné době opět poněkud mění. Nicméně trvalým efektem pro nezávislé značky je, že jsme oslovili mnohem širší okruh sběratelů, což pro nás bude mít z dlouhodobého hlediska pozitivní dopad.
Jaký podle tebe můžeme čekat vývoj v hodinářství z hlediska technologií?
Každá otázka má dvě strany, klady i zápory. Technologie se bude i nadále vyvíjet obrovským tempem a bude docházet k větší automatizaci. To je logický důsledek vědecko-technického rozvoje na jedné straně a rostoucího nedostatku kvalifikovaných hodinářů na straně druhé. Pokud chcete vyrobit miliony hodinek, potřebujete hodně lidí nebo technologie, stroje a roboty. Na straně druhé vždy budou existovat exkluzivní značky, nejen nezávislí hodináři, kteří se specializují na tradiční hodinářství a zachovávají klasické postupy s pojené s velkým množstvím ruční práce, ve kterých uplatní mnohaleté znalosti.Ty se předávají z generace na generaci. Takové kousky ve velmi omezeném počtu budou ve sběratelských kruzích vždy velmi oblíbené a žádané.
Co Tě jako hodináře žene kupředu?
Existuje tolik dobrých hodinek a hodinářů, tato otázka se přirozeně nabízí. Já si ji osobně kladu neustále. Jaký to má vlastně všechno smysl? Pokusím se na tvou otázku odpovědět více v osobní rovině. Čím víc o tom přemýšlím, v jádru je to také seberealizace, která mě pohání. Výzva být každý den o něco lepší, prohlubovat své znalosti, rozšiřovat své dovednosti a učit se a nepřešlapovat na místě. Je to jako moje mládí v soutěžním sportu, snaha jít dopředu a hlad po úspěchu. Výsledek by se pak měl odrážet v designu a řemeslném zpracování hodinek. S každým novým modelem hodinek se snažím zlepšovat a vyvíjet něco výjimečného. To je podstata mého snažení.
Kudoke2 Ocenění: vítězství v kategorii Petite Aiguille na GPHG 2019 Strojek: Mechanický s manuálním nátahem (30 mm) Kalibr: K1 (vystružování můstku, ručně leštěné konvexní hrany, ručně modřené šrouby, ručně gravírovaný můstek setrvačky se symbolem nekonečna) Frekvence: 28 800 polokmitů/h Rezerva chodu: 46 h Funkce: Hodiny, minuty, Indikace času, dne/noc Pouzdro: Ø 39 mm, výška 10,3 mm, ocel, leštěná povrchová úprava Sklíčko: klenuté safírové sklo s antireflexní vrstvou Řemínek: kůže z aligátora nebo alcantara Spona: nerezová ocel či růžové zlato 18 kt, na zvláštní objednávku/volitelně překlápěcí spona z nerezové oceli Cena: od 11 312 EUR Možnost objednání: www.kudoke.eu
Kudoke 2
Ocenění: vítězství v kategorii Petite Aiguille na GPHG 2019
Strojek: Mechanický s manuálním nátahem (30 mm)
Kalibr: K1 (vystružování můstku, ručně leštěné konvexní hrany, ručně modřené šrouby, ručně gravírovaný můstek setrvačky se symbolem nekonečna)
Frekvence: 28 800 polokmitů/h
Rezerva chodu: 46 h
Funkce: Hodiny, minuty, Indikace času, dne/noc
Pouzdro: Ø 39 mm, výška 10,3 mm, ocel, leštěná povrchová úprava
Sklíčko: klenuté safírové sklo s antireflexní vrstvou
Řemínek: kůže z aligátora nebo alcantara
Spona: nerezová ocel či růžové zlato 18 kt, na zvláštní objednávku/volitelně překlápěcí spona z nerezové oceli
Cena: od 11 312 EUR
Text: Jiří Marek, Foto: KUDOKE